کد خبر: ٥٦
تاریخ انتشار: 1400/03/09 - ٠٤:٢٧
درآمدی بر علم حقوق

معرفی شغل‌ها و مهارت‌های حقوقی

از محبوبترین رشته هایی که داوطلبان گروه علوم انسانی به جهت ادامه تحصیل آن،در آزمون سراسری شرکت می کنند رشته حقوق است.

 ( لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ)

 از محبوبترین رشته هایی که داوطلبان گروه علوم انسانی برای ادامه تحصیل  درآن در  آزمون سراسری شرکت می کنند رشته حقوق است. گرایش های حقوق گسترده است و در تمام روابط زندگی امروزه می‌توان آن را مشاهده کرد که این روابط می تواند به دولت و مردم مرتبط باشد که به حقوق عمومی شناخته می شود و یا به روابط بین مردم ارتباط داشته باشد که رابطه خصوصی گفته می شود که حقوق خصوصی نامیده میشود. علم حقوق نشأت گرفته از تمام روابط اجتماعی است که آثار حقوقی از آن ایجاد می شود. در حقوق عمومی تحت عنوان حقوق قوای سه گانه کشور حاکمیت و آن چیزی است که به اداره کشور مربوط می‌شود و در مورد حقوق خصوصی می‌توان گفت که به روابط بین مردم می پردازد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به روابط تجاری اشاره کرد که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که می توان به مواردی از جمله اموال مالکیت، قراردادها اشاره کرد، از دیگرگرایش های حقوق مربوط به روابط بین الملل است که به دو بخش حقوق بین الملل عمومی و حقوق بین الملل خصوصی تقسیم می شود .

علم حقوق با روانشناسی، جامعه شناسی و علوم فلسفی درآمیخته است و کسی که حقوق را مطالعه میکند باید از تمام این علوم آگاهی داشته باشد. شخصی که در این رشته تحصیل می‌کند باید زبان و ادبیات فارسی اش در سطح بالایی باشد تا بتواند به خوبی صحبت کند.

رشته حقوق مانند خیلی از رشته ها نیست که فرد به صورت خصوصی کار را انجام دهد و نتیجه را ارائه دهد بلکه رشته حقوق با افراد مختلفی در ارتباط هست و فردی که این رشته را مطالعه می کند لازم است که از قدرت بیان بسیار بالایی برخوردار باشد. همچنین بتواند مسائل مورد نظر را استدلال کند. خلاقیت ذهنی داشته باشد و جسارت بیان و عملکرد لازم را داشته باشد.

شاید به دست آوردن مدرک لیسانس در رشته حقوق کار چندان مشکلی نباشد اما حقوقدان شدن و شاغل شدن در این رشته و موفق بودن کار بسیار سختی است زیرا شخصی که حقوقدان می‌شود باید از بسیاری از علوم در حد کفایت اطلاعات داشته باشد و بتواند به خوبی از پس وظایفی که به او محول می‌شود برآید. همان طور که پیشتر گفتیم نیاز است فرد علاوه بر استعداد زبان و ادبیات فارسی قوی داشته باشد تا بتواند به مسائلی را که استدلال کرده و به نتیجه رسیده است را به خوبی بیان کند و افراد مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد.

دروس کارشناسی حقوق

مثل هر رشته تحصیلی دیگری، این رشته تحصیلی نیز مجموعه ای از دروس عمومی،پایه،تخصصی و اختیاری می باشد.

دروس عمومی رشته حقوق در مقطع کارشناسی عبارتند از: مبانی نظری اسلام ، اخلاق اسلامی ، انقلاب اسلامی ، تاریخ وتمدن اسلامی ، آشنایی با منابع اسلامی ، ادبیات فارسی،عربی ، زبان عمومی ، تربیت بدنی ۱و ۲

دروس پایه رشته حقوق در مقطع کارشناسی عبارتند از: مقدمه علم حقوق ، حقوق اساسی ۱، حقوق جزای عمومی ۱، حقوق مدنی ۱، اشخاص و حمایت از محجورین ،

دروس تخصصی رشته حقوق در مقطع کارشناسی عبارتند از:

حقوق  اساسی ۲، حقوق جزای عمومی ۳، حقوق سازمان های بین المللی ، اصول فقه ۱و ۲، حقوق تجارت ۱- اشخاص ، حقوق تجارت ۳- اسناد تجاری ، حقوق مدنی ۲- اموال و مالکیت ، حقوق مدنی ۴- الزامات خارج از قراردادها ، حقوق مدنی ۶، عقود معین قسمت الف- حقوق مدنی ۸- شفعه، وصیت و ارث ، متون حقوقی ۱- به زبان خارجی ، آئین داد رسی کیفری۱و۲، حقوق بین الملل خصوصی ۱و ۲، حقوق جزای اختصاصی ۱و ۲و۳، حقوق تطبیقی ، حقوق کار ، حقوق جزای عمومی ۲، حقوق بین الملل عمومی ۱و۲، حقوق اداری ۱و ۲، متون فقه ۱و ۲و۳و ۴، حقوق تجارت ۲- شرکت ها ، حقوق تجارت ۴، ورشکستگی ، حقوق مدنی ۳- کلیات قراردادها ، حقوق مدنی ۵- خانواده ، حقوق مدنی۷- عقود معین قسمت ب ، آئین دادرسی مدنی ۱و ۲و ۳، متون حقوقی ۲- زبان خارجی تخصصی ، کار تحقیقی ۱و ۲، جرم شناسی ، قواعد فقه ۱و ۲، ادله اثبات دعوی ، پزشکی قانونی

و در نهایت دروس اختیاری رشته حقوق در مقطع کارشناسی عبارتند از: بزهکاری اطفال ۱و ۲، کیفرشناسی ، حقوق هوایی ، اصول روابط بین الملل ، حقوق ثبت ، حقوق بانکی ، تامین اجتماعی ، احوال شخصیه در فقه عامه ، تاریخ حقوق ، فلسفه حقوق ، جامعه شناسی حقوق ، حقوق و کامپیوتر ، حقوق ارتباطات ، پلیس علمی ، حقوق دریایی ، داوری بین المللی ، آیات الاحکام ، حقوق بیمه ، اصطلاحات حقوقی به زبان عربی ، حقوق بشر در اسلام ، دادرسی های اختصاصی کیفری ، مالکیت معنوی ، کارآموزی قضایی (عملی) ، رویه قضایی ، حقوق قضایی ،

بعد از لیسانس حقوق چه کنیم؟

پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی حقوق، انتخاب های مختلفی پیش روی علاقه مندان حقوق می باشد که به تناسب علاقه مندی و استعداد خود، می توانند به هر یک از این زمینه ها ورود کنند. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی حقوق می توانند در آزمونهای مختلف حقوقی از قبیل کنکور کارشناسی ارشد حقوق، آزمون وکالت، آزمون قضاوتو آزمون سردفتری اسناد رسمی شرکت کنند که در اکثر این آزمون ها داشتن مدرک کارشناسی حقوق شرط الزامی برای ورود به آزمون است.

 

کارشناسی ارشد حقوق

پس از کسب مدرک کارشناسی حقوق، می توانید این رشته تحصیلی را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهید.رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد دارای ۳۰گرایش می باشد که عبارتند از:حقوق خصوصی، حقوق بین الملل، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق عمومی، حقوق بشر، حقوق مالکیت فکری، حقوق محیط زیست، حقوق اقتصادی، حقوق تجارت بین الملل، حقوق و معارف اسلامی، حقوق تجاری اقتصادی بین المللی، حقوق ارتباطات، حقوق سردفتری، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق حمل و نقل، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق خصوصی، حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی، فقه و حقوق جزا، مدیریت نظارت و بازرسی، مدیریت دادگستری، حقوق دادرسی اداری، حقوق هنری و ادبی، حقوق خانواده، حقوق شرکت های تجاری، حقوق هوایی، حقوق پزشکی و فقه و حقوق اقتصادی

 

           قضا  

قضا از مهم‏ترین و بزرگ‏ترین و خطیرترین امور جامعه است، درنگاه اسلام و قرآن به قضاوت صرفا یک شغل نیست بلکه جایگاهی است که اولیا در آن جایگاه بوده‌اند..

قضات کسانی هستند که این مسئولیت به عهده آنان است و شغل قضاوت شغل انبیاست یعنی آنها پیاده کننده هدف انبیاء هستند

در آغاز بهتر است بدانیم لازمه ی قاضی شدن، آن است که یا در دوران کارشناسی حقوق خوانده یا دارای مدرک حوزه باشیم. اما می توان از طریق تحصیل در دانشگاه علوم قضایی نیز به این امر نائل شد.تحصیلات لازم و راه‌های ورود به شغل قضا

قبولی در دانشگاه علوم قضایی

این روش برای افرادی است که از طریق شرکت در کنکور سراسری در دانشگاه مخصوص این قوه، به نام دانشگاه  علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری قبول می‌شوند و در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشجویان این دانشگاه از طرف این قوه بورسیه شده و از همان ابتدا به استخدام قوه‌ی قضائیه درمی‌آیند.

 جذب عمومی از طریق آزمون قضا

در این حالت قوه‌ی قضائیه اقدام به برگزاری آزمون عمومی می‌کند و از بین فارغ‌التحصیلان رشته‌ی حقوق و یا سایر رشته‌های مرتبط، به جذب افراد می‌پردازد و این افراد بعد از گذراندن دوره‌های لازم و قبولی در آزمون وارد این شغل می‌شوند.

جذب اختصاصی در این روش قوه‌ی قضائیه از میان دانشجویان نخبه در دانشگاه‌های کشور که در رشته‌ی حقوق و رشته‌های مرتبط تحصیل می‌کنند، افرادی را که دارای معدل بالاتری هستند برای تصدی این شغل انتخاب می‌کند. در این روش دانشگاه‌ها به دو بخش گروه اول و گروه دوم تقسیم می‌شوند. فارغ‌التحصیلان حقوق دانشگاه‌های گروه اول در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با معدل ۱۶در فرایند جذب اختصاصی این شغل شرکت کنند. دانشگاه‌های گروه دوم با معدل ۱۷برای تصدی این منصب اقدام کنند.

مهارت و ویژگی‌های لازم برای شغل قضا

همان‌طور که می‌دانید برای موفقیت در هر امری به برخی مهارت‌ها بیش از بقیه نیاز است و وجود این مهارت‌ها در فرد او را به موفقیت می‌رساند. منصب قضا بسیار حساس است. افرادی که به این امر وارد می‌شوند باید از وجود برخی مهارت‌ها و استعدادها در وجود خود مطمئن شوند تا بتوانند در حرفه‌ی خود درست عمل کنند.

تسلط به فقه شرط اصلی قضا است وهیچ کسی نمی تواند ادعا کند بدون دانش فقهی می توان قاضی خوبی شد؛ قطعا قاضی که دانش فقهی ضعیفی داشته باشد، بسیار ضعیف خواهد بود؛ زیرا در بسیاری از پرونده ها قوانین درج شده کمکی به ما نمی‌کند ودر تشخیص وضعیت حکم تنها فقه است که می تواند مشکل گشا باشد.

 یک قاضی باید توان استدلال، تجزیه و تحلیل و نتیجه‌گیری خوبی داشته باشد و بتواند با توجه به مدارک و گفته‌های طرفین دعوا و شاهدین، حکم لازم را صادر کند.

یک قاضی باید از قدرت ارتباط اجتماعی بالایی برخوردار باشد تا بتواند با افراد به‌خوبی ارتباط برقرار سازد.

یک قاضی باید شنونده‌ی خوبی باشد و با کمال آرامش بتواند به سخنان افراد با دقت گوش دهد و در تصمیمات خود از آن‌ها استفاده کند.

یک قاضی باید شخصیتی قاطع، جسور و منطقی داشته باشد و بتواند به‌خوبی فضای دادگاه را مدیریت کند.

یک قاضی باید از توان نوشتاری خوبی برخوردار باشد تا بتواند از این مهارت خود در رسیدگی به پرونده‌ها استفاده کند.

یک قاضی باید راست‌گو و پیرو قانون باشد و در کار خود احساسات را کنار گذاشته و پیرو قوانین دین و عدالت باشد.

وکالت

                                                                                    

آزمون وکالت یکی از محبوب ترین انتخاب های دانشجویان حقوقی می باشد که به علت همین محبوبیت بالا، هر ساله متقاضیان فراوانی در این آزمون به قصد دریافت پروانه وکالت شرکت می کنند. آزمون وکالت هر ساله از طریق دو نهاد کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضائیه برگزار می شود.

برای شرکت در آزمون وکالت داشتن مدرک کارشناسی حقوق الزامی بوده و حتی اگر شخص دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق اما بدون مدرک کارشناسی حقوق باشد، نمی تواند در آزمون وکالت شرکت کند.

در صورت پذیرفته شدن شخص در آزمون وکالت، متقاضی باید به مدت دو سال در یک دفتر وکالت به کاراموزی بپردازد.

آزمون سردفتری اسناد رسمی

                                                                                      

آزمون سردفتری اسناد رسمی یکی از انتخاب های پیش روی دانش آموختگان حقوق بوده که البته به دلیل ظرفیت پایین پذیرش و هر ساله نبودن این آزمون، داوطلبان کار بسیار دشواری در آزمون خواهند داشت تا جایی که بر اساس آمار اعلامی تعداد متقاضی در آزمون سال ۹۷ حدود ۷۵هزار نفر بودند که از این تعداد تنها 1000 نفر پذیرش شدند.

منابع:

https://ostad-online.com

https://rasekhoon.net

https://www.yasa.co

 

امیرحسین ابراهیمی

دوره 36

 

اشتراک گزاری:
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: