کد خبر: ٧٨
تاریخ انتشار: 1400/05/16 - ٠٤:٤٢
آشنایی با مراجع قضایی

دادگاه تجدید نظر

دادگاه تجدید نظر مرجعی است که برای بازنگری و بازبینی آراء صادر شده توسط دادگاه‌های بدوی (نخستین)، طبق قانون در نظر گرفته شده است.

دادگاه تجدید نظر مرجعی است که برای بازنگری و بازبینی آراء صادر شده توسط دادگاه‌های بدوی (نخستین)، طبق قانون در نظر گرفته شده است. هدف و فلسفه تاسیس آن این است که حقی از اصحاب دعوی در بازنگری مجدد ضایع نشود. به عبارت دیگر زمانی که رای دادگاه به ضرر فرد صادر شود همه چیز تمام شده نیست و راه‌هایی برای اعتراض به این آراء و برگرداندن رای طبق قانون برای افراد وجود دارد.
اعتراض به رای صادره از دادگاه بدوی و درخواست رسیدگی مجدد به تمام یا بخشی از آن را تجدید نظرخواهی می‌گویند.
اعتراض به رای دادگاه‌های بدوی غالبا به دو صورت انجام می‌گیرد:
‍الف) اعتراض به آراء دادگاه بدوی که در غالب رای حقوقی صادر می‌شود.
ب) اعتراض به رای دادگاه بدوی که به صورت رای احکام کیفری صادر می‌شود.
لازم به ذکر است که آرای شورای حل اختلاف نیز قابل تجدید نظر خواهی است، و مرجع تجدید نظر آرا شورای حل اختلاف هر شهرستان، دادگاه عمومی آن شهرستان می‌باشد.

امکان بروز خطا در رای دادگاه منتفی نیست به همین دلیل، قانونگذاران با در نظر گرفتن شرایطی، امکان اعتراض به رای دادگاه ها را فراهم آورده اند تا استلزامات تحقق دادرسی عادلانه بیش از پیش فراهم گردد. تجدید نظر خواهی یکی از روش های عادی اعتراض به رای دادگاه محسوب می‌شود.

قانون آیین دادرسی مدنی، امکان اعتراض به رای دادگاه ها را به دو روش عادی( واخواهی، تجدید نظر خواهی) و فوق العاده (فرجام خواهی،اعاده دارسی، اعتراض ثالث)، پیش بینی نموده است.
تجدید نظر خواهی، به مجموعه روندها و فرایندهایی گفته می‌شود که در آن با بررسی مجدد مسیر منجر به صدور حکم دادگاه بدوی، راجع به امکان تغییر رای در دادگاه تجدید نظر، تصمیم‌ گیری می‌شود.

دادگاه تجدیدنظر_استان؛ دارای رییس و دو مستشار می باشدکه با حضور دو عضو نیز رسمیّت دارد. (مادّه‌ی ۴۲۶ قانون آ.د.ک ۱۳۹۲، اصلاحی مورّخ ۱۳۹۴)

 

منابع :

1.sarayadl.com

2. نوشین کامیار، yaser-hashtarkhani.ir


 

اشتراک گزاری:
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: