کد خبر: ٩٤
تاریخ انتشار: 1400/05/17 - ٠٤:٢٧
آشنایی با اصطلاحات قضایی

تعریف مدعی و منکر

مدّعی بنابه تعریف برخی عبارت است از کسی که اگر از ادعای خود صرف نظر کند، کسی با او کاری ندارد و دعوا کأن لم یکن تلقی می‌گردد.

مدّعی بنابه تعریف برخی عبارت است از کسی که اگر از ادعای خود صرف نظر کند، کسی با او کاری ندارد و دعوا کأن لم یکن تلقی می‌گردد.

مقابل آن منکراست؛ یعنی کسی که اگر طرف مقابلش سکوت کند و دست از خصومت بردارد، سکوت از او پذیرفته است و رها می‌شود و در غیر این صورت، سکوت از او پذیرفته نیست و باید در برابر مدّعی پاسخگو باشد.

و بنابر تعریف دیگر، مدّعی کسی است که گفته‌اش خلاف اصل است و یا کسی است که ادّعای امری پنهان را دارد که ظاهر شرع خلاف آن است، مانند آنکه فردی علیه دیگری مدّعیِ طلبی یا مدّعیِ مالکیت مالی باشد که در دست دیگری و تحت تصرف او است.

در این جا، سخن مدّعی خلاف اصل و ظاهر است؛ چون اصل در مثال اوّل، برائت ذمّه آن فرد از بدهی است؛ چنان که ظاهر در مثال دوم مالکیّت او نسبت به مالی است که تحت تصرف دارد.

تعریف مدعی و مدعی علیه:ماده (۶) اصول محاکمات مدنی مدعی ومدعی علیه را چنین تعریف کرده است:
[شخصیکه حق را میخواهد مدعی و شخصی که حق از او خواسته میشود مدعی علیه است] ولی مدعی و مدعی علیه در قضاء چنین تعریف شده: ۱> المدعی = من لا یجبر علی الخصومه یعنی مدعی کسی است که بر دعوایش واداریا جبر کرده نمیشود. ۲> المدعی علیه = من یجبر علی الخصومه یعنی مدعی علیه کسی است که بر دعوایش وادار کرده میشود. پس فرق مدعی و مدعی علیه بر این است که مدعی هر زمانیکه دعوایش را ترک کرد ترک میشود، ولی مدعی علیه نمیتواند که دعوی ترک کند.

اشتراک گزاری:
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: