کد خبر: ٨٧
تاریخ انتشار: 1400/05/16 - ٠٥:٤٢
آشنایی با مراجع قضایی

کانون اصلاح و تربیت

جایی است که نوجوانان به خاطر ارتکاب به جرم نگهداری می‌شوند.

جایی است که نوجوانان به خاطر ارتکاب به جرم نگهداری می‌شوند. کانون اصلاح و تربیت مرکزی است جهت نگهداری، اصلاح و تربیت و تهذیب اطفال غیربالغ و بزهکار یا بزهکارانی که کمتر از ۱۸ سال تمام سن داشته باشند. هدف قانونگذار از تمایز و جداسازی این‌گونه بزهکاران توجه به واقعیتهای ملموس در جوامع شهری و تنگناهای ایجاد شده در مسیر زندگی افراد جامعه بخصوص کودکان و نوجوانان که غالباً در اثر سوءاستفاده از ناآگاهی و عدم شناخت این قشر از قوانین و مقررات جاری و رشد عقلی و روانی می‌باشد. اغلب نوجوانانی که به این مکان می ایند به جرمی مرتکب شده اند و زیر ۱۸ سال سن دارند.

کانون اصلاح و تربیت دارای سه قسمت است:

الف) قسمت نگهداری موقت

ب) قسمت اصلاح و تربیت

پ) زندان

هر یک از قسمت‌های مذکور از یکدیگر جدا بوده و در هر قسمت اطفال بر حسب سن با رعایت تبصره ذیل ماده ۱۳ قانون دادگاه اطفال، سابقه ارتکاب جرم و حتی الامکان از نظر نوع جرم و درجه تربیت‌پذیری طبقه‌بندی می‌شود به علاوه قسمتی که دختران در آن نگهداری می‌شوند از پسران مجزا می‌باشند بدین ترتیب اطفال و نوجوان کانون در سه گروه دختران، گروه ویژه (پسران کمتر از۱۴ سال) گروه سایر، پسران ۱۸۱۴ سال، جای می‌گیرند.

کانون اصلاح و تربیت در هر حوزه دارای یک نفر مدیر و برای هر یک از قسمت‌های آموزش، نگاهداری موقت و اصلاح و تربیت و زندان، دارای یک نفر مسئول خواهد بود و تعداد کافی پزشک،روانپزشک، روانشناس متخصص، مددکار اجتماعی، مربی، آموزگار و آموزگار تعلیمات حرفه‌ای، کارمند دفتری، پزشکیار و مراقب تربیتی و انتظامی در اختیار خواهد داشت.

 

 

 

 

منابع :

1. کانون اصلاح و تربیت

2. سازمان کانون اصلاح و تربیت

3. معرفی کانون اصلاح و تربیت

اشتراک گزاری:
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: